40 saúdských firem hledá možnosti investic v ČR a usiluje o přímé lety mezi Prahou a Džiddou.
40 předních saúdských firem pracujících v různých odvětvích hledá dostupné možnosti, jak investovat v České republice, a to svou účastí na česko-saúdském fóru, které se bude konat v Praze začátkem června. Zúčastní se ho podnikatelská elita a významné osobnosti z obou zemí.
Ekonomové počítají s tím, že se díky tomuto fóru zvýší v příštích letech objem obchodní spolupráce mezi Českem a Saúdskou Arábií a že se otevřou dveře saúdským podnikatelům k seznámení se s nejvýznamnějšími možnostmi, hlavně v průmyslovém sektoru, jako je zpracování železa a oceli, automobilový a chemický průmysl, sklářský průmysl, a v zemědělství, které tvoří 60% z celkové plochy v Česku.
Hussein Shobokshi, honorární konzul České republiky v Džiddě, řekl pro noviny „al-Sharq al-Awsat“ /“Střední východ“/, že je již potvrzená účast čtyřiceti předních společností z osmdesáti, které podnikají ve všech odvětvích na saúdském trhu. Byla jim nabídnuta účast s tím, že je ještě dostatek času navýšit počet účastníků fóra. Shobokshi dodal, že fórum bude mít to štěstí a poctí ho svou přítomností jak vysocí představitelé obou vlád, tak podnikatelé a zástupci českých a saúdských komor. Fórum se zaměří na nabídku investičních příležitostí v zemědělství, průmyslových odvětvích a lékařství, jímž jsou Češi proslulí, zejména pak léčebnými pobyty. Honorární konzul pro ČR také dodal, že na fóru bude dán legislativní základ mezi zeměmi pro investory, a to prostřednictvím pracovních smluv, které zformuluje skupina složená z ministrů, ekonomů a zástupců obchodních komor. Cílem je, aby byl výsledek jasný a komplexní pro všechny zájemce o investici a hlavně pak prolomit psychologický faktor a obavu z přímé investice v České republice.
Shobokshi se také zmínil o vytvoření putovní výstavy českého průmyslu mezi Džiddou, Rijádem a Abú Dhabí, která by se realizovala v příštím roce a kde by byly vystaveny nejdůležitější produkty reprezentující průmysl, zemědělství a turismus. Je to první krok z celé řady kroků a programů, na které se zaměřuje saúdský trh, dále upevnění bilaterálních vztahů v blízké době a zvýšení objemu vzájemné obchodní výměny, která v loňském roce zaznamenala velký nárůst.
Pokud jde o přímé cesty mezi Saúdskou Arábií a Českem, potvrdil Shobokshi, že se v koordinaci se saúdskými aerolinkami začalo projednávat obnovení druhé linky z Džiddy do Prahy, která byla zastavena roku 2004, a to i v návaznosti na uzavření smlouvy mezi Saúdskou Arábií a Českem z loňského roku, která dala základ snadnějšímu cestování mezi oběma zeměmi. Předpokládá se, že linka Džidda – Praha bude obnovena začátkem roku 2015.
Vztahy mezi Saúdskou Arábií a Českou republikou jsou v posledních letech svědkem znatelného pokroku. Vzájemná obchodní výměna vzrostla z 300 milionů dolarů na konci roku 2013 na více jak půl miliardu dolarů, zatímco počet saúdských studentů, jejichž stipendia zajišťuje saúdský král, vzrostl ze 160 na 270 studentů různých oborů. Stejně tak stoupl počet udělených víz v Saúdské Arábii pro Česko z 3 000 na 11 000 víz.
Rozhovor s honorárním konzulem pro ČR Husseinem Shobokshi proběhl v závěru týdne českého jídla v Džiddě. Během něj se vyjádřil k programům a kulturním akcím, v popředí s přátelským zápasem mezi Saúdským národním týmem a mistrem české ligy a samozřejmě kulturním týdnem, kde se představí řada významných románů největších literátů v Česku a několik klasických hudebních skladeb; vystaveny budou krystaly a granáty a představí se výběr z termálních lázní v Česku. Přeloženo z originálu, Czech Today.